Relacja z trzeciego dnia konferencji ŁPP i UŁ

Konferencja już za nami. Trzeci dzień oddałyśmy studentkom i studentom, by pokazali efekty swojej pracy wynikającej z zajęć lub z działań związanych ze Skrzynką Domni—Bezdomni. Nasze obrady były bardzo uskrzydlające. Prywatnie, bardzo cieszę się, że miałam okazję pracować (lub nadal pracuję) z każdą z grup, które dzisiaj się zaprezentowały. Daliście mi wiele satysfakcji i przeświadczenie, że... ten czas, który z Wami spędziłam, nie był czasem zmarnowanym. Bardzo Wam za to dziękuję! 

Podsumowując dzisiejszą szóstą sesję, należy wspomnieć o prowadzącym ją pracowniku Instytutu Socjologii i opiekunie koła studentów pracy socjalnej Social Force, wprowadził on obecnych na sali w temat i wyjaśnił wynikiem jakich zajęć lub aktywności, będą wystąpienia. 

mgr Andrzej Kacprzak prowadzący VI sesję


Pierwsza część koordynowana przez dr hab. Ingę Kuźmę była pokłosiem zajęć fakultatywnych "Antropologia tematów trudnych w działaniu", o których już na blogu wspominałyśmy. Zaprezentowały się cztery grupy i cztery różne perspektywy związane z badaniem bezdomności i uwrażliwianiem na nią. 

Patrycja Pawełkowicz i Błażej Naporowski
— o badaniach w przestrzeni miejskiej osiedli Radogoszcz Wschód i Zachód
w ramach współpracy ze studentami Politechniki Łódzkiej

Ewelina Piotrowska, Klaudia Węgier, Kasia Ulatowska i Martyna Grabarczyk
— o badaniach dotyczących recepcji bezdomności mieszkańców miasta i wsi
oraz stereotypach, z jakimi spotykają się osoby bez domu

Sebastian Latocha, Paulina Cichoń, Patrycja Skupińska, Ania Szadkowska
— film: "Refreny" 

Mateusz Zatylny i Aleksandra Redlewska
— 9 zdjęć o marzeniach osób bez domu (Potrzeby, Czas wolny, Marzenia)

Druga część koordynowana przez dr Małgorzatę Kostrzyńską dotykała kwestii współpracy w ramach działań z i wokół Skrzynki Domni—Bezdomni. Ta bardzo liczna interdyscyplinarna grupa zaprezentowała złożone procesy związane z tego typu działaniami, a uczestniczki i uczestnik podzielili się swoimi odczuciami. 

Marta Karasińska, Karolina Karolewska, Małgorzata Kostrzyńska, Klaudyna Kubiak, Adrian Maj, Magdalena Mikołajczyk, Marta Pabisiak, Małgorzata Przygodzka, Marta Stefańska, Ewelina Ubik, Monika Wojtczak
— Skrzynka Domni—Bezdomni 

Trzecią część koordynowała dr Małgorzata Potoczna, a cztery studentki opowiedziały o trzech projektach, które powstały w inspiracji zajęciami "Społeczne aspekty bezdomności".  

Anna Sulima, Małgorzata Mackiewicz, Martyna Bystrzycka i Malwina Papuga
— film "Kiedy dachem jest niebo", impresje dotyczące przeprowadzania wywiadów z osobami bez domu oraz wystawa zdjęć 


Mamy wrażenie, że zaprezentowanie trzech wrażliwości badawczych i interpretacyjnych bardzo nas zainspirowało do kolejnych działań i... No właśnie — zdecydowanie zapraszamy za rok, na kolejną edycję naszej konferencji. Wybieramy się krok dalej, ale nie zdradzimy jeszcze szczegółów. Musimy chwilę odetchnąć i zrobić jakąś jedną lub serię burz mózgów...

W przestrzeni konferencyjnej mogliście oglądać zdjęcia — o których dzisiaj można było dowiedzieć się czegoś więcej. Ta wystawa powisi jeszcze przez chwilę w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej — serdecznie zapraszamy do zaglądania tam, zdjęcia znajdą się w książce, za którą za chwilę się zabieramy.








A jeżeli przy książkach jestem. Pragnę z tego miejsca podziękować Panu dr Rolandowi Łukasiewiczowi za przekazanie na nasze ręce swojej książki — egzemplarze zgodnie z prośbą autora trafią w najbliższym czasie do bibliotek — na Wydziale Filozoficzno-Historycznym i na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Serdecznie polecamy lekturę i prosimy się nie zrażać, że to ponad 1200 stron. 

Roland Łukasiewicz — "Poławiacze pereł" czyli eurobezdomność w nowych warunkach społeczno-ekonomicznych


Drugie podziękowania składamy na ręce Pani mgr Magdaleny Zaręby, która podarowała nam książki dotyczące prezentowanej przestrzeni kreatywnych działań, czyli MiserArt. Czujemy się znacząco zainspirowane. To z pewnością zaowocuje wysypem jakichś pomysłów.



I na tym kończę relacjonowanie. Liczę, że jesteście Państwo równie zadowoleni z efektów tego trzydniowego spotkania, jak my. Raz jeszcze dziękujemy i do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz