Relacja z drugiego dnia konferencji ŁPP i UŁ

Drugi dzień naszej konferencji dodał nam skrzydeł, czyli jest bardzo prawdopodobne, że za rok będziemy chciały spotkać się kolejny raz... Obrady upłynęły nam pod znakiem "dobrych i złych praktyk" — omawialiśmy ciekawe realizacje badań, rozwiązań mieszkaniowych, wsparcia dla osób bez domu lub bezdomnością zagrożonych. Dokonało się sieciowanie, a dodatkowo nasi goście hojnie nas obdarowali (o czym napiszę jutro).

Pierwszy panel (właściwie trzeci) poprowadziła jedna z jutrzejszych koordynatorek — panel dotyczył praw człowieka, a dokładniej: prawa do mieszkania. 

dr Małgorzata Potoczna
Podczas referatów naszych gości można było nie tylko dowiedzieć się, w jakich przepisach szukać podparcia dla działań, które podejmujemy na gruncie walki o mieszkalnictwo wspierane czy socjalne, ale także uzyskać dodatkowe informacje, w sposób absolutnie przystępny, za co jako humanistki bardzo dziękujemy! Dwoje z naszych gości reprezentowało ważne z naszego punktu widzenia organizacje — Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka. 

Dominika Kuźnicka:
Prawo do mieszkania, jako prawo człowieka

Adam Ploszka:
Czy Konstytucja RP gwarantuje jednostce prawo do mieszkania?

Magdalena Sobas:
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów — zastrzeżenia
 i postulaty Rzecznika Praw Obywatelskich

Diana Szwejser: 
Udział państwa w posiadaniu własnego mieszkania na przykładzie Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Mieszkania dla Młodych — wady oraz zalety przyjętych rozwiązań prawnych 

Jak już wspomniałam treść referatów była na tyle zrozumiała, że chcieliśmy więcej — dlatego prelegentki i prelegent zostali zasypani pytaniami. 



Kolejna (czwarta sesja) prowadzona była także przez jedną z jutrzejszych koordynatorek wystąpień studenckich i dotyczyła działań oddolnych. Niestety w ostatnim momencie jedna z osób odwołała swoje przybycie i opowieści o Romach rumuńskich we Wrocławiu nie usłyszeliśmy. Były za to trzy inne referaty, które zainspirowały nas do pięćdziesięciominutowej dyskusji. 

dr Małgorzata Kostrzyńska

Roland Łukasiewicz:
Rezyliencja i „bezmieszkaniowość” bezdomnych rodzin na pograniczu polsko-niemieckim

Barbara Zmaczyńska:
Bezdomność z perspektywy europejskiej. Omówienie założeń projektu badawczego HOME_EU

Jan Strączyński:
Nowe oblicze częstochowskiego streetworkingu wśród osób doświadczających bezdomności


Dopytywaliśmy (my, zebrani) o etyczne aspekty badań w postaci obserwacji uczestniczącej ukrytej, o to, kiedy będą pierwsze efekty działań w ramach międzynarodowego projektu badającego skuteczność i percepcję społeczną realizacji projektu "najpierw mieszkanie", a także o konsekwencje działań wprowadzanych w Częstochowie.   



Ostatnia z dzisiejszych sesji prowadzona była przeze mnie i dotyczyła mieszkalnictwa alternatywnego, czy raczej (mówiąc wprost) dobrych (a nawet rewelacyjnych) realizacji związanych z mieszkalnictwem socjalnym, dla osób bez domu lub bezdomnością zagrożonych. Przyznaję, że ta część sprawiła mi ogromną radość i tym bardziej cieszę się, że mogłam poprowadzić ten panel. 

Łukasz Mazur:
Integracja po francusku

Magdalena Zaręba:
Aktywne zamieszkiwanie i integracja: MiserArt, czyli „strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia”

Agnieszka Sikora:
Pozytywna integracja społeczna — mieszkania treningowe dla młodzieży w kryzysie bezdomności


Pozostał niedosyt, bo także w tej sekcji zabrakło jednej referentki, mamy jednak nadzieję, że podzieli się ona swoim doświadczeniem w książce — zachęcam przy tej okazji każdego, kto chciałby napisać tekst o tematyce związanej z mieszkalnictwem (szczególnie o dobrych praktykach!), że termin nadsyłania materiałów do publikacji mija 15.05.2017.

Pamiętajcie, że widzimy się jeszcze jutro!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz