Skrzynka Domni—Bezdomni i interdyscyplinarny zespół

Skrzynka „Domni—Bezdomni” – projekt autorstwa absolwentki warszawskiej ASP Eugenii Wasylczenko – został przeniesiony na grunt łódzki w sierpniu 2015 r. przez członków Łódzkiego Partnerstwa Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności (w skrócie: ŁPP). Aktualnie mieści się na Placu Barlickiego (tzw. Zielony Rynek) w Łodzi, w jednym z pawilonów handlowych.
Celem Skrzynki Domni—Bezdomni jest ułatwienie osobom „bez domu” wychodzenia z bezdomności, a także pomoc w realizacji ich podstawowych potrzeb na drodze do życiowej stabilizacji. Skrzynka stanowi pewnego rodzaju „łącznik” pomiędzy tymi, którzy pozostają w trudnej sytuacji życiowej „bez domu” a tymi, którzy chcą pomóc, wrażliwymi na drugiego człowieka „domnymi”.

 „Żadne cuda - kurtka zimowa, buty, pasta do zębów, fotele, garnki. Takie marzenia mają niektórzy łodzianie. I każdy je może spełnić. Skrzynka "Domni—Bezdomni" wróciła na plac Barlickiego. Po wielu miesiącach przerwy nietypowa skrzynka kontaktowa między światem tych, którzy mają i chcą się dzielić, a tymi, którzy potrzebują i odważyli się poprosić, znów działa. Biała, wielkości kontenera na surowce wtórne, z przegródkami zamykanymi na kłódkę. Na każdej z 12 skrytek jest miejsce na prośbę. Skrytkę może otworzyć tylko ten, kto posiada klucz. Ale dary przez specjalny otwór może wrzucić każdy. A jeśli prośba dotyczy przedmiotów, które w skrzynce się nie mieszczą, podany jest numer osoby w potrzebie albo opiekuna skrzynki” (GW)


Pomagający za pośrednictwem Skrzynki Domni—Bezdomni ma pewność, że przekazywane wsparcie trafia bezpośrednio do bezdomnego oraz odpowiada jego realnemu zapotrzebowaniu. Zakładając, że ludzie chcą pomagać drugiemu, tylko nieraz nie mają pomysłu na to, jak się do tego zabrać, Skrzynka staje się swoistą pomocą w niesieniu pomocy.

Projekt ten, pierwotnie prowadzony tylko siłami ŁPP, doczekał się nowej odsłony w październiku 2016 r. dzięki zawiązaniu na UŁ interdyscyplinarnej i nowatorskiej formy współdziałania i zarazem pomocy, w działaniach łącząc refleksję badawczą, przygotowanie do zawodu oraz realną pomoc i udział w zmianie społecznej w/dla społeczności lokalnej miejskiej. Interdyscyplinarny zespół złożony jest z kilku badaczy i wykładowców, reprezentujących trzy specjalności z trzech różnych wydziałów UŁ wraz z kilkunastoosobową grupą swoich studentów. 
Obszary te, to (w kolejności alfabetycznej): etnologia i antropologia kulturowa (instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Wydział Filozoficzno-Historyczny), pedagogika społeczna (Katedra Pedagogiki Społecznej, Wydział Nauk o Wychowaniu), praca socjalna oraz socjologia (Instytut Socjologii, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny).
Grupa ta składa się z następujących osób:

1. Wolontariusze
Marta Dekańska (etnologia i antropologia kulturowa)
Anna Dobras (praca socjalna)
Magda Mikołajczyk (pedagogika społeczna)
Adrian Maj (praca socjalna)
Karolina Karolewska (etnologia i antropologia kulturowa)
Marta Karasińska (pedagogika społeczna)
Jakub Kubik (praca socjalna)
Klaudyna Kubiak (praca socjalna)
Marta Pabisiak (pedagogika społeczna)
Małgosia Przygodzka (pedagogika społeczna)
Gabriela Rosińska (pedagogika społeczna)
Marta Stefańska (pedagogika społeczna)
Ewelina Ubik (pedagogika społeczna)
Monika Wojtczak (pedagogika społeczna)

2.  Nauczyciele akademiccy
dr  Małgorzata Kostrzyńska (pedagogika społeczna) 
dr hab. Inga B. Kuźma (etnologia i antropologia kulturowa)
dr Małgorzata Potoczna (praca socjalna)
dr Monika Wojtczak (pedagogika społeczna)
mgr Andrzej Kacprzak (praca socjalna)
mgr Łucja Lange (socjologia)

Spośród wyżej wymienionych osób, do ŁPP należą: Inga B. Kuźma, Małgorzata Kostrzyńska i Łucja Lange.
Grupa działa na kilku polach: praktyki pracy społecznej i udzielania pomocy, wolontariatu, procesów typu action research i participatory action research, dydaktyki oraz pracy badawczej.
Więcej o Skrzynce i akcji trwającej w r. ak. 2016/2017 na stronach mediów społecznościowych prowadzonych przez ŁPP.



Osoby do kontaktu:
dr hab. Inga B. Kuźma
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
Łódzkie Partnerstwo Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności
Inga.kuzma@uni.lodz.pl
lodzkiepatnerstwopomocy@gmail.com
509 690 004
(przewodnicząca Łódzkiego Partnerstwa Pomocy)

dr Małgorzata Kostrzyńska
Katedra Pedagogiki Społecznej 
Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ
Łódzkie Partnerstwo Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności
gosia_wujcicka@poczta.onet.pl
607 404 257
(koordynatorka Skrzynki Domni—Bezdomni)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz