Skrzynka stanowi narzędzie i pretekst do dalszej pracy, podejmowania innych działań na rzecz zaangażowania się w zmianę własnego życia osób objętych takim rodzajem pomocy

Pierwszym zadaniem, po oficjalnym ogłoszeniu istnienia zespołu interdyscyplinarnego, okazało się doprecyzowywanie, czym są nasze działania w ramach Skrzynki Domni—Bezdomni.

Zgłoszono nam następującą wątpliwość: "czy te osoby [objęte pomocą Skrzynki] podjęły próbę zdobycia pracy? Czy raczej oczekują wypełnienia przedstawionej listy?"
Przedstawiamy poniżej nasze wyjaśnienie, które być może rozwieje tego typu wątpliwości i wyjaśni szczegóły naszej pracy ze Skrzynką. 

***

Wielu z beneficjentów Skrzynki jest już na ścieżce lub wchodzą na ścieżkę tzw. pełnej niezależności ekonomicznej, choć np. korzystające teraz z pomocy Skrzynki samotne matki z dziećmi, w tym chorymi (niektóre z dzieci mają orzeczoną niepełnosprawność), zostaną niestety na długo pod opieką tej czy innej organizacji. Inne osoby z racji na wiek i kompetencje zawodowe, mogą liczyć tylko na zajęcia najniżej płatne i dorywcze, oczywiście też pracę na czarno, z małą szansą na stałe zatrudnienie.
Poza tym, część z nich nie jest objęta nawet pomocą MOPS (sic!), choćby w postaci zasiłków okresowych, co jednak też staramy się zmienić dzięki tej akcji pomocowej.

Właśnie dzięki niej wiemy, że część z osób albo wypadła albo nie weszła do oficjalnego systemu wsparcia, ale pośredniczmy, by znalazły się w nim, bo mają do tego prawo, co także wiąże się z obowiązkami.

Wywieszanie list potrzeb, nie oznacza biernego oczekiwania na dary. Sporządzanie tego rodzaju list spełnia głębsze cele w przypadku osób pozostających w kryzysie bezdomności oraz wychodzących z niej. Te cele to: doprecyzowanie własnych celów i potrzeb; dostrzeżenie własnych deficytów, lecz także mocnych stron; zastanowienie się, jak je pokonać; odbudowanie zaufania do innych i do siebie. Nie chodzi zatem tylko o dosłownie rozumiane pieniądze czy ich brak i związane z tym inne braki.

Przedmioty, o które proszą te osoby, są symbolem ich sytuacji wewnętrznej, motywacyjnej, postrzegania swojego miejsca w strukturze, stanu emocjonalnego i co z tym mogą począć.

M.in. na tym założeniu opieramy naszą pracę: naukową, badawczą, społeczną oraz dydaktyczną, jako że wolontariuszami są studenci (jak podane było w piśmie przewodnim nt. akcji).

Skrzynka nie jest zatem formą doraźnej pomocy, która na dłuższą metę nic nie zmienia w sytuacji życiowej osób bez domu. Osoby te próbują zmieniać swoje położenie, wiele spośród nich ma np. przyznane mieszkania socjalne (a nie jest to też pomoc bezwarunkowa). Akcja skupiona wokół Skrzynki ma im zapewnić wsparcie w działaniach, które już same podejmują (a nie wyręczanie ich).

Skrzynka stanowi więc narzędzie i pretekst do dalszej pracy, podejmowania innych działań na rzecz zaangażowania się przez owe osoby w zmianę ich życia. Ten rodzaj wsparcia i motywowania przebiega indywidualnie.

Małgorzata Kostrzyńska, Inga Kuźma, Łucja Lange

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz