Relacja z pierwszego dnia konferencji ŁPP i UŁ

Jesteśmy po pierwszym dniu konferencji. Szkoda, że nie wszystkie z planowanych wystąpień mogły mieć miejsce — liczymy na autorki i autora, że podzielą się swoimi refleksjami w książce. Przy tej okazji przypominam, że termin przesyłania tekstów mija 15.05.2017.

Naszą konferencje otworzyły reprezentantki naszych Instytutów (Ingi i mojego) oraz Pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania. 

prof. UŁ dr hab. Ewa Nowina-Sroczyńska reprezentująca goszczący nas Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej

prof. UŁ dr hab. Kaja Kaźmierska dyrektor Instytutu Socjologii, który jest partnerem naszego wydarzenia

Monika Kamieńska Pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania


Pierwszy referat zgodnie z planem wygłosił dyrektor biura ds. rewitalizacji UMŁ Pan Marcin Obijalski, który mówił o planach rewitalizacyjnych w Łodzi.

Marcin Obijalski: 
Mieszkanie jako instrument rewitalizacji na przykładzie Łodzi


Dwie kolejne prelegentki są doktorantkami w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Każda zajęła się innym aspektem mieszkalnictwa w Łodzi. Dowiedzieliśmy się, jakie odczucia po programie Miasto Kamienic mają osoby, które zostały przeniesione z remontowanych w tymże programie budynków oraz na jakie formy wsparcia mogły one liczyć. A następnie zmieniliśmy perspektywę i przenieśliśmy się w świat nieuczciwych praktyk, które tłumaczą np. brak mieszkań komunalnych i brak mieszkań socjalnych, będących w obrocie osób, które nie powinny mieć już do nich prawa.

Zofia Garus:
Formy wsparcia osób przesiedlonych w ramach Programu Miasto Kamienic 

Beata Kudlińska-Wodo: 
Eksmisja — nieoczywiste oblicza problemu i możliwości jego rozwiązania

Po łódzkiej części prezentacji nastąpił czas burzliwej dyskusji, dzięki której wszyscy mogliśmy przekonać się, jak różnie patrzymy na rewitalizację oraz zasoby mieszkaniowe, a także kwestię prawa do lokalu mieszkalnego czy też sam stosunek do mieszkania. Pojawiły się też inne kategorie "mieszkania", widzianego jako narzędzie (instrument) lub inwestycja. 





W drugiej sesji rozmowy toczyły się wokół kwestii prawnych — związanych z ustawą o ochronie praw lokatorów, którą zgłębialiśmy za sprawą studentek IV roku prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz ochroną lokatorów przed eksmisjami (w szczególności ochroną osób starszych — z czym zapoznała nas Pani Beata Siemieniako z Warszawskiego Komitetu Obrony Praw Lokatorów) czy działaniami czyścicieli, o których opowiadała Pani Agata Klimczyk z Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Dagmara Bobak i Agnieszka Jędrulok:
Standardy ochrony przed eksmisją na bruk – uwagi na gruncie Ustawy   z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz rządowego projektu jej zmian

Beata Siemieniako:
Wpływ reprywatyzacji na wykluczenie społeczne emerytów i emerytek 

Agata Klimczyk
Jurydyczne problemy funkcjonowania „czyścicieli kamienic” 


Ucieszył nas fakt, że także w drugiej sesji znalazło się wiele wątków, które zainspirowały Was na dyskusji. 




Po kolejnej przerwie za sprawą Fundacji "W Człowieku Widzieć Brata" i Oksany Hałatyn-Burdy mieliśmy okazję zapoznać się ze światem osób bez domu. Dużą niespodzianką dla osób, które do nas dotarły, była konstatacja, że na sali są dwie bezdomne kobiety, które absolutnie "nie wyglądały na bezdomne", bo "były takie same jak my". 




Tym pouczającym i upływającym w miłej atmosferze spotkaniem zakończyłyśmy spotkanie z Wami i... szykujemy się na jutro. Dziękujemy, że z nami byliście i tak chętnie podejmowaliście dyskusję! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz